Wróć do wszystkich artykułów
  Jak sfinansować inwestycje budowlane?
18.12.2019 3 min

Inwestycje budowlane wymagają wielu planów. Wszystko zaczyna się od projektu, a kończy na jego realizacji. No właśnie, tylko skąd mieć pewność, że do tej realizacji dojdzie? W tym celu trzeba posiadać odpowiednie fundusze. Radzimy, jak sfinansować inwestycje budowlane.

Jak można sfinansować inwestycję budowlaną?

Istnieją 4 sposoby na sfinansowanie inwestycji budowlanej. Jeden z nich dotyczy konkretnego typu, czyli inwestycji deweloperskiej. Reszta jest natomiast uniwersalna i stanowi całościową odpowiedź na to, jak sfinansować inwestycje budowlane.

1. Budowa ze środków własnych

To scenariusz, który tylko pozornie wydaje się najbardziej komfortowy. Panuje w końcu przekonanie o tym, że finansowanie inwestycji z własnej kieszeni jest rodzajem bezpiecznego wyboru. Oszczędności na odsetkach inwestorów będą wprawdzie zauważalne, jednak na dłuższą metę przestaną mieć duże znaczenie. Możesz bowiem poczuć z tego tytułu duże ograniczenie – nie będziesz mógł prowadzić dwóch inwestycji jednocześnie, a ryzyko strat, które odbiją się na twoim kapitale, wzrośnie.

2. Zewnętrzni inwestorzy

Jak sfinansować inwestycje budowlane? Można też nawiązać współpracę z innymi inwestorami. Warto jednak wiedzieć, że pozyskanie zewnętrznych inwestorów może mieć różne oblicza. Najczęściej inwestycja w firmę opiera się zostaniu wspólnikami w spółce z o.o. lub komandytariuszami spółki komandytowej. Zewnętrzni inwestorzy mogą również zakupić obligacje spółki. Zazwyczaj wynagrodzenie ustala się wcześniej w postaci odsetek w skali roku. Należy jednak wziąć pod uwagę dwie kwestie. Najpierw upewnij się, czy inwestorzy posiadają wystarczający kapitał. Następnie przelicz dokładnie, ile ich inwestycja będzie ciebie kosztować. Kapitał zewnętrznych inwestorów może zarówno pomóc, jak i utrudnić finansowanie.

3. Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny to dość wygodne rozwiązanie. Jego kwota zależy jednak od kilku czynników, a najważniejsze są dwa. Chodzi o zdolność finansową firmy oraz o ryzyko, jakie bank podejmuje, wspierając dane przedsiębiorstwo.

Żeby otrzymać kredyt inwestycyjny, należy mieć wkład własny. Zazwyczaj powinien on wynosić 20-30 procent, ale istnieją też oferty z wymaganym wkładem w wysokości 10 procent. Niestety są one dużo droższe. Jest to kredyt długoterminowy; bierze się go na okres co najmniej trzech lat. Może być przyznany nawet na 20 lat, chociaż oczywiście można go spłacić wcześniej.

4. Budowa z wpłat klientów

Odpowiedzią na to, jak można sfinansować inwestycję budowlaną w przypadku deweloperki, jest również budowa z wpłat klientów. To popularne rozwiązanie, ale trzeba pamiętać, że pieniądze będą na rachunku powierniczym. Ponadto łatwo jest zaburzyć płynność finansową – wystarczy, że zabraknie odpowiedniej liczby klientów. Sprzedaż musi więc przebiegać sprawnie. Warto też unikać dużych promocji, ponieważ możesz po prostu nie zarobić.
Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem

Na koniec warto podkreślić, że niezależnie od tego, jak sfinansujesz inwestycję budowlaną, to każdy sposób będzie w jakimś stopniu ryzykowny. Dlatego pamiętaj, aby wszystko odpowiednio wcześniej rozplanować, jeszcze zanim podpiszesz umowę.